مهم ترین مراحل بازیافت پلاستیک ای بی اس abs

عمل بازیافت جدا از یک فرایند صنعتی که با هدف رسیدن به اقتصاد بهتر، انجام می‌شود، می‌تواند یک بازوی نیرومند برای کمک به محیط زیست و بشریت تبدیل شود. به طور معمول هر روزه در محیط صنعت پسماند‌های بسیار زیادی برای ساخت کالاها و قطعات مصرفی صنایع تولید می‌شود. یک نمونه از این ضایعات صنعنی، سوفاله ‌ی میلگرد ها و تخته ها ای بی اس (ABS)  می‌باشد که قابلیت تجزیه و بازگشت به طبیعت را ندارد.

اما از سوی دیگر می‌توان با استفاده از رو‌ش‌های بازیافت ۱۰۰ درصد پلاستیک ABS را مجدد به چرخه‌ی تولید بازگرداند. روند این کار بسیار آسان است و حتی با داشتن تجهیزات مناسب می‌توان این عمل را در خانه نیز انجام داد. همراه ما باشید تا در مورد این موضوع صحبت کنیم.

کد بازیافت پلاستیک ABS چیست؟

برای این که روند شناسایی بازیافت ای بی اس ABS کوتاه‌ تر انجام شود، کدی برای شناخت و شناسایی آن در نظر گرفته می‌شود. کد بازیافت پلاستیک به عددی گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان نوع محصول یا زباله ی پلاستیکی را به راحتی و بدون آنالیز تشخیص داد.
به پلاستیک ای بی اس ABS کد بازیافت ۷ تعلق گرفته است که این کد را می‌توانید در انتها ( ‌پایین، زیر) یک کالای ساخته شده از پلاستیک ABS و در قلب فلش‌های گردان تشکیل دهنده‌ی یک مثلث مشاهده نمایید.

این مورد برای پلاستیک هایی صدق میکند که دارای نشان و کد بازیافت هستند ولی سوفاله ها و ضایعات پلاستیک های فشرده در صورتی که به صورت کامل تفکیک نشده باشند و قابل شناسایی نباشند، باید آنالیز و شناسایی شوند.

مطالب مرتبط : در مورد میلگرد و تخته ای بی اس ABS

پلاستیک ای بی اس ABS طبق چه مراحلی بازیافت می‌شود؟

در حال حاضر با وجود پر طرفدار شدن پلیمر‌ های صنعتی، بازیافت کردن ای بی اس ABS ها فقط به واحد‌های شناور صنعتی محدود نمی‌شود و دوستداران پلیمرهای صنعتی در سر تا سر جهان به دنبال یافتن راهی درست در جهت بازیافت این پلاستیک در محیط خانه یا کارگاه‌های کوچک خود هستند.
مکان و چگونگی بازیافت ABS زیاد مهم نیست؛ این اتفاق می‌تواند در خانه یا یک واحد بازیافت صنعتی با امکانات بازیافت شهری صورت بگیرد. این فرایندها بسیار ساده و کاملا شبیه به بازیافت سایر پلاستیک است.
مراحل مختلف این فرایند را در ادامه ارائه میکنیم:

ناخالصی‌های موجود جداسازی می‌شود

در این مرحله باید با دقت تمام اشیاء به جز پلاستیک‌ های ABS از چرخه خارج شوند. این عمل در مقیاس صنعتی با روش شناور سازی کف انجام می‌پذیرد. روش شناورسازی به این گونه است که مخلوطی از آب و روغن به ABS ناخالص و آلوده افزوده می‌شود تا ای بی اس به راحتی از سایر ذرات جدا شود.
در کارگاه‌ها و کارخانه‌جات بسیار تلاش می‌شود که عمل تفکیک و جداسازی در محل و در مرحله‌ی جمع آوری صورت بگیرد.

سنگ زنی یا خرد کردن ضایعات

در این مرحله از کار، پلاستیک‌ های ABS که تا حد امکان از سایر ضایعات جدا شده‌اند. تمامی وسایل و پسماندهایی که از ABS ساخته شده‌اند حال باید توسط آسیاب‌های صنعتی که دندان‌های تیز و گشتاور بالایی دارند کاملا خرد شوند.

ذوب کردن و بازسازی ABS

در این مرحله گرانول‌های ریز شده به داخل اکسترودر افزوده می‌شود؛ سپس طبق نیازی که اکسترود دارا می‌باشد، پلاستیک ABS به صورت ورقه یا رشته‌های بازیافت پلاستیکی بازیافت می‌شود یا به طور مستقیم قالب‌گیری و تزریق می‌شوند.

4 پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.