هر آنچه که برای تیز کردن مته های دریل باید بدانید

آموزش تیز کردن مته دریل
مته ‌ها جزو ابزارهایی هستند که به دلیل اصطکاک و سایش، قابلیت خود را از دست می‌دهند و به اصطلاح کند می‌شوند. از آنجایی که این ابزارها جزو ابزارهای پرمصرف در کارگاه‌ها و کارخانجات هستند که تعویض کردن آنها با هر بار کند شدن صرفه اقتصادی ندارد. کما اینکه مته‌ها را می‌توان به سادگی مانند روز اول‌شان تیز کرد بدون اینکه عملکرد و کیفیت‌ شان کاهش پیدا کند. در این مقاله قصد آموزش تیز کردن مته بدون استفاده از دستگاه‌ های ابزار تیز کن را داریم. با ما در سایت پکیلون همراه شوید.

روش های تیز کردن مته

به طور کلی دو روش برای تیز کردن مته‌ها وجود دارد. هم می‌توان از دستگاه‌های ابزار تیز کن استفاده کرد و هم می‌توان به شکل دستی، مته را با سنگ فرز و یا سنگ رومیزی تیز کرد.
چنانچه روش دستی را برای تیز کردن مته‌ های خود انتخاب کردید، شدیدا توصیه می‌شود که از سنگ رومیزی برای مته های ریز استفاده کنید چرا که استفاده از سنگ فرز برای تیز کردن مته های در رنج سایزی ۰.۵ تا ۲۵ میل، روش نا ایمنی می‌باشد.

تیز کردن مته به روش دستی

در صورتیکه قصد دارید مته خود را به روش دستی تیز کنید لازم است مواردی را رعایت کنید که در طول آموزش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
  • برای شروع کار یک زاویه سنج، خط کش و کولیس آماده کنید.
  • سنگ رومیزی خود را روشن کرده و مته را به شکلی بگیرید که از روی لبه برش آن بار برداری شود و زاویه آن نسبت به امتداد نوک مته کمتر شود.
  • نیاز است که لبه برشی مته با امتداد نوک مته زاویه 59 درجه پیدا کند. به عبارت دیگر زاویه بین دو لبه برشی مته می‌بایست 118 درجه شود. در حین انجام کار این زاویه را با زاویه سنج بررسی کنید. پس از اینکه به زاویه مورد نظر رسیدید همین کار را برای لبه برشی دیگر مته انجام دهید. اگر این زاویه‌ها با هم برابر نباشد، مته در حین کار شکسته می‌شود.
  • پس از اتمام این مرحله باید فاصله بین دو لبه برشی تا نوک مته را اندازه بگیرید. این دو فاصله باید دقیقا با هم برابر باشد چرا که اگر یکی از فاصله‌ها بیشتر از آن یکی باشد، سوراخی که مته ایجاد می‌کند بزرگتر از قطر مته می‌شود.
    دلیل این امر این است که تنها یکی از لبه‌های برشی مته با قطعه کار تماس داشته و بار برداری را انجام می‌دهد.
  • در آخر نیز با استفاده از کولیس مطمئن شوید که قطر مته با قطر اسمی آن برابر است.
  • همچنین برای اطمینان از براده نداشتن مته، از سنباده دستی نرم استفاده کنید و نوک مته را مالش دهید.
این تمام کاری بود که برای تیز کردن مته لازم است انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر در حین تیز کردن مته، اندازه فاز دو سمت مته اختلاف زیادی با هم پیدا کرد، آن را با همان سنگ رومیزی اصلاح کنید.

سخن پایانی

این آموزش برای افرادی بسیار کاربردی است که میخواهند به صورت اصولی و استاندارد مته های خود را تیز کنند و بعد از چند مرتبه تکرار این فرآیند، مطمئنا دیگر نیازی به سنجش زاویه و یا حتی سایز زدن نوک مته نیست.
مطالب مرتبط:
حتما بخوانید  دلایل روغن ریزی جک هیدرولیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *