راهکارهای تعمیر و نگهداری دستگاه ‌های ماشین کاری

همانطور که می‌دانید تعمیر و نگهداری مناسب و اصولی از هر سیستم و ماشینی که در صنعت خود استفاده می‌کنید، بسیار مهم و ضروری است. با انجام یک سری اقدامات و مراقبت های هفتگی یا ماهانه  میتوانید از هزینه‌ های گزاف ناشی از خرابی دستگاه‌ ها و متوقف شدن کار و فرایند تولید، حفاظت می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در خصوص تعمیر و نگهداری کلیدی از دستگاه های ماشین کاری به شما عزیزان ارائه دهیم. ما را تا انتهای این مقالات همراهی کنید تا نکات ارزشمند را از دست ندهید.

نکات کلیدی تعمیر و نگهداری از دستگاه های ماشین کاری

استفاده از مایع خنک کننده

مایع خنک کننده یا همان آب صابون، نقش بسیار مهمی در سلامت دستگاه های ماشین کاری شما دارد. استفاده از آب صابون نه تنها در حفظ کیفیت قطعه کار تاثیر بسزایی دارد، بلکه باعث افزایش طول عمر ابزارها همچون مته‌ها و اینسرت ها می‌شود.

روغن کاری اجزای متحرک

عضو های متحرک دستگاه‌ های ماشین کاری نیازمند روغن کاری می‌باشند. روغن کاری قسمت‌های متحرک دستگاه مثل مرغک یا سپرت دستگاه، باعث می‌شود که اصطکاک به حداقل برسد و اجزا ماشین کمتر دچار خوردگی شوند.

روغن دستگاه را چک کنید

گیربکس‌ها از بخش بسیار مهم دستگاه‌های ماشین کاری می‌باشد و لازم است به آن توجه زیادی شود. روغن گیربکس یکی از مواردی است که تاثیر مستقیم بر روی سلامتی گیربکس دستگاه ها دارد. به طور متوسط پس از هر 2000 ساعت کار نیاز است تا روغن گیربکس دستگاه‌های ماشین کاری دقیقا مثل خودروی سواری تعویض شوند. همچنین از سلامت پمپ‌های روغنکاری دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.
تذکر: چنانچه سطح روغن دستگاه شما زود به زود کم می‌شود، به احتمال زیاد دستگاه ماشین‌کاری شما یک مشکلی دارد.

به صورت مرتب دستگاه خود را بازرسی کنید

بازرسی از بخش‌های مختلف دستگاه و همچنین پرس و جو از اپراتور ها در مورد مشکلات و عیب های دستگاه، باعث پیدا کردن مشکلات دستگاه شده و در خیلی از موارد شما را از خرابی ‌های ناگهانی نجات می‌دهد. از مهمترین بخش‌هایی که باید مرتبا مورد بازرسی قرار گیرند می‌توان به سطح روغن دستگاه، اسپیندل، بررسی چرخدنده ها و اجزای اصلی دستگاه، بررسی تسمه‌ها و چک کردن گیربکس و پمپ‌های روغن‌کاری دستگاه اشاره کرد.
تذکر: تسمه‌ها و چرخدنده ها و اجزای اصلی دستگاه را به صورت دوره‌ای بررسی کنید.

جمع بندی راهکارهای تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری مناسب از دستگاه های ماشین کاری نیازمند توجه فراوانی می‌باشد. این اقدامات شاید ضروری بنظر نرسد اما در حفظ سلامتی و افزایش طول عمر دستگاه‌های شما تاثیر بسیار زیادی دارد. پس به هیچ وجه از اهمیت این موضوع غافل نشوید.
بهتر است که تکنیسین هر یک از دستگاه‌ها را مسئول مراقبت و نگهداری از دستگاه خود کنید. همچنین یک برنامه دوره‌ای برای بررسی کامل دستگاه‌هایتان داشته باشید و طبق آن پیش بروید تا از خرابی  در امان باشید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید