مهمترین انواع کار های تراشکاری در صنعت

مهمترین انواع کار های تراشکاری منوال

سلام و درود به همراهان دوست داشتنی وب سایت صنعتی پکیلون، حتما هر کدام از شما گذرتان به تراشکاری خورده است. یا برای سیلندر تراشی، میل لنگ تراشی، پکینگ تراشی، تفلون تراشی ویا فلز تراشی که هر کدام از این شاخه های تراشکاری تخصص و ابزارهای خاص خود را می طلبد ولی به صورت عمومی همه ی این شاخه ها روال و کار های مشابهی دارند بنابراین در این مطلب قصد داریم تا انواع روال ها را معرفی و توضیح دهیم.

انواع فرایند و کار های تراشکاری کدامند؟

  • روتراشی و داخل تراشی

روتراشی و داخل تراشی یکی از ابتدایی‌ ترین و اساسی ترین فرآیند های ماشین ‌کاری محسوب می‌شود که قطعه ی مورد نظر همزمان با دستگاه می‌چرخد و به کمک قلم های تراش (اینسرت، الماس و یا تیغچه) بر روی سطح خارجی ویا داخلی قطعه ی در حال چرخش تراش انجام می‌گیرد.

  • مخروط تراشی

این کار در دستگاه های تراش دستی یا nc به کمک سپرت درجه زده می شود و در دستگاه های cnc توسط یک ضمیمه کپی هیدرولیکی با استفاده از ابزارهای فرم دهی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • شیار تراشی

در یک فرآیند بسیار دقیق قلم شیار تراش در راستای قطعه به ‌آرامی بر روی سطح آن نفوذ می کند و شیاری برابر با پهنای رنده روی سطح خارجی فلز یا پلاستیک فشرده ایجاد می شود.

  • رزوه زنی

برای عملیات رزوه زنی از رنده‌های پیچ بری کمک گرفته می‌شود که به کمک ماشین تراشکاری انجام می‌شود. ازجمله روزه هایی که می‌توانید به وسیله ی دستگاه تراش بزنید میتوان به؛ رزوه های چپ گرد و راست گرد، روزه های اینچی و  رزوه ی کبریتی اشاره کرد.

  • آج زنی

ایجاد شیارهای دقیق و منظم، به همراه ابزارهای مختلفی که بر روی قطعه سطح یکنواخت و منطمی را ایجاد می‌شود آج زنی میگویند.

حتما بخوانید  تعرفه خدمات تراشکاری بر چه اساسی محاسبه می شود؟

این فرآیندهای کاری ادامه دارد و به زودی منتشر می شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *