‌پلی استال POM در برابر پلی آمید PA 6؛ بررسی و مقایسه‌ی دو جنس ضد سایش قدرتمند

از آنجا که پلی آمید و پلی استال هر دو ماده یک‌ ترموپلاستیک نیمه بلوری هستند معمولاً در طیف وسیعی از کاربردهای تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از مشخصات آن‌ها مانند مقاومت در برابر خستگی، مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر سایش با یک نقطه ذوب شدید با هم همپوشانی دارند. در حالی که یکسری از شباهت‌ها در خصوصیات و کارآیی این دو پلیمر وجود دارد، میتوان تفاوت های چشمگیری از پلی استال POM و پلی آمید PA 6 عنوان کرد که شرایط استفاده‌ی میلگرد و ورق هر کدام را نسبت به هم متمایز میکند. در ادامه‌ی این مطلب از مجله‌ی پکیلون به بررسی و مقایسه این دو ماده  خواهیم پرداخت.

پلی‌استال POM چیست؟

پلی‌استال که به عنوان پلی اکسی متیلن POM شناخته می‌شود یک پلیمر مصنوعی (سنتزی) است که معمولاً در مهندسی دقیق استفاده می‌شود. دقیقا مانند سایر ‌ترموپلاستیک‌های نیمه بلوری، دارای مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر خستگی خوبی است. همچنین استحکام کششی عالی، ثبات ابعادی و ماشینکاری خوب و خواص اصطکاکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است. با خرید میلگرد پلی استال POM میتوانید این ماده را برای ساخت قطعات چقرمه و با ابعادی پایدار که به اصطکاک سطح کم نیاز دارند، استفاده کنید.

پلی آمید PA 6 چیست؟

پلی‌آمید که مشابه به پلی استال یک پلیمر مصنوعی (سنتزی) است به عنوان یکی از متداول‌ترین ترموپلاستیک‌های مهندسی در صنعت نیز به شمار می آید. دوام بسیار بالا در برابر صدمات ناشی از سایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی (مانند الکل‌ها، روغن‌ها و حلال‌ها) و پارگی را از خود نشان می‌دهد. علاوه بر این ویژگی‌ها، ارزان قیمت بودن در مقایسه با جنس های پیشرفته مثل میلگرد پیک PEEK، میلگرد و ورق پلی‌آمید را به گزینه‌ای مناسب برای انواع کاربردهای صنعتی و تولیدی تبدیل می‌کند.

در صورتیکه میخواهید از قیمت خرید ورق پلی آمید PA 6 به صورت روزانه ویا هفتگی مطلع شوید روی کلیک نارنجی کنید.

با خواص پلاستیک پلی آمید و پلی‌ استال POM آشنا شوید…

پلاستیک پلی‌استال به دلیل قابلیت ماشین کاری و بسیاری از خصوصیات فیزیکی سودمند، باارزش و پراهمیت شده است. برخی از ویژگی‌های اصلی پلی‌استال عبارتند از:

 • مقاومت شیمیایی: عالی
 • ضریب اصطکاک: کم
 • پایداری ابعادی: عالی
 • خصوصیات الکتریکی: خوب
 • قابلیت ماشین کاری: عالی
 • تخلخل و جذب رطوبت: کم
 • استحکام کششی و سختی: بسیار عالی
 • مقاومت در برابر سایش: عالی

خواص پلی‌آمید PA تا حدودی با پلی‌استال در موارد زیر همپوشانی دارد:

 • مقاومت شیمیایی: عالی است
 • ضریب اصطکاک: کم است
 • مقاومت در برابر سایش: عالی است

با این حال، پلی آمید یا نایلون مقاومت حرارتی، دوام و عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد.

مزایای پلی‌ استال POM نسبت به پلی آمید PA 6

پلی‌ آمید و پلی استال برای استفاده در کاربردهایی که پلاستیک‌ های مهندسی با اهداف عمومی ‌را می‌طلبند مناسب هستند. با این حال، چند دلیل وجود دارد که شاید ممکن است پلی‌استال را به جای پلی‌آمید انتخاب کنید. مثلا:

 • هنگام ساخت قطعاتی که به پایداری ابعادی بالا نیاز دارند.
 • هنگامیکه قطعه یا محصول نهایی به طور منظم در معرض رطوبت یا آب قرار می‌گیرد.
 • وقتی مقاومت در برابر ماده شیمیایی و سایش مواد مهم است.

مزایای پلی آمید PA 6 نسبت به پلی استال POM

به طور کلی باتوجه به اینکه پلی‌ آمید به عنوان یک جایگزین پرطرفدار برای قطعات فولادی و فلزی تبدیل شده است، از لحاظ وزنی در مقایسه با قطعات ساخته شده از فولاد بسیار سبک‌تر هستند، در هنگام کار صدا کمتری تولید می‌کنند و عمر مفید بیشتری دارند.

پلی‌آمید همچنین مزایایی نسبت به سایر ترموپلاستیک‌ها دارد. مثل:

 • در مقایسه با پلی‌ استال POM، دارای مقاومت در برابر دما، مقاومت در برابر کشش و چقرمگی و همچنین هزینه مواد کمتری است و در مقایسه با سایر‌ ترموپلاستیک‌های نیمه بلورین، بالاترین مقاومت دی‌ الکتریک را ارائه می‌دهد.

جمع بندی مقایسه و تفاوت‌های PA 6 و POM

یکی از بارزترین تفاوت‌های میلگرد و ورق پلی‌آمید و پلی‌استال که در شکل ظاهری به چشم میخورد، پلی‌استال POM براق صدفی است، در حالی که پلی‌آمید PA 6 کرم به نظر می‌رسد. آن‌ها از نظر عملکرد نیز تفاوت هایی دارند. برای مثال:

 • پلی‌آمید مقاومت کششی و سختی خمشی برتری را ارائه می‌دهد. همچنین می‌تواند دماها و بارهای بالاتر را تحمل کند. با این حال، در معرض آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش است، مگر اینکه مواد افزودنی خاصی در فرمول آن گنجانده شود و در برابر تغییرات رطوبت، که باعث تورم و از بین رفتن مقاومت در برابر کشش می‌شود، واکنش ضعیف نشان می‌دهد.
 • ولی  پلی‌استال مقاومت بیشتری در برابر ضربه و مقاومت در برابر سرما ایجاد می‌کند و برای بارهای متوسط مناسب است.

در این مقاله از مجله‌ی پکیلون ما یک نمای کلی از پلی‌ استال و پلی‌ آمید ارائه دادیم، امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد؛ در صورت وجود ابهام ویا سوالی می توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید. بیصبرانه آماده‌ی پاسخگویی و حل مشکل شما هستیم.

https://www.newprocess.com/acetal-plastic-vs-nylon-plastic/

https://www.curbellplastics.com/Research-Solutions/Resources/Articles/Nylon-vs-Acetal

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید