دلایل روغن ریزی جک هیدرولیک

روغن ریزی جک هیدرولیک در جرثقیل و کمپرسی

جک هیدرولیک یکی از وسیله‌هایی است که برای جابجایی و بالا و پایین بردن بار مورد استفاده قرار می‌گیرد که عمده استفاده آن را در ماشین‌های سنگین مثل جرثقیل‌ها، بولدوزرها، کمپرسی‌ها و … میتوان دید. گاهی این جک‌ها دچار مشکلاتی می‌شوند که مهم ترین آن روغن ریزی است. علت روغن ریزی جک هیدرولیک را می توان متاثر از عوامل مختلفی دانست. در این مطلب میخواهیم به بررسی این عوامل بپردازیم.
ما را تا انتها همراهی کنید…

بررسی دلایل روغن ریزی

جک هیدرولیک به عنوان یک عملگر خطی شناخته می‌شود که نیرو به روغن موجود در سیلندر وارد می شود و این نیروی وارد شده، روغن را به استوانه‌ی مرکزی منتقل می کند و باعث فشار به پیستون شده و به بلند کردن بار موجود بر روی پیستون کمک می کند. همه‌ی جک ها معمولا دچار مشکل و عیب‌هایی می‌شود که روغن ریزی جک هیدرولیک یکی از رایج ترین مشکلات می‌باشد.

در بررسی دلایل روغن ریزی جک هیدرولیک باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار داد:

  • اولین نکته ای که در مورد علت روغن ریزی می توان آن را مورد بررسی قرار داد، قسمت سوئیچ لوله‌ها است که باعث نشت روغن می‌شود.
  • عامل مهم دیگر را می‌توان نشتی در پمپ هیدرولیک دانست که باعث کم شدن روغن و ایجاد مشکل می شود.
  • عامل دیگری که به عنوان علت روغن ریزی می توان آن را نام برد نشت روغن از شیر هیدرولیک یا قسمت جک دو طرفه است.
  • آخرین و اساسی‌ترین مورد که باید به آن توجه کرد پارگی پکینگ‌ها و منقضی شدن لوازم داخل جک می‌باشد که هر گونه پارگی و خرابی این لوازم می‌تواند مشکل ساز باشد و به عنوان یکی از عوامل مهم علت روغن ریزی جک ها باید مدنظر قرار داد.
    (درصورتیکه در مورد پکینگ‌های پلی اورتان اطلاعات میخواهید روی کلمه‌ی رنگی کلیک کنید)

دلایل روغن ریزی در جک هیدرولیک

هنگامی که علت روغن ریزی جک هیدرولیک شناسایی شد باید به رفع مشکلات اقدام کنیم.

  • برای مثال اگر روغن کم شود و بازوهای جک به درستی عمل نمی‌کنند و تا انتها حرکت نمی‌کنند، در این صورت با تنظیم روغن میتوان مشکل را حل کرد.
  • زمانی که باری بر روی جک قرار داشته باشد و وزن بار موجود بر ارتفاع جک تاثیر گذارد و آن را پایین بیاورد علت روغن ریزی را در این مورد می‌توان از آب بندی نامناسب و خرابی پکینگ‌ها و آببندهای جک دانست.
  • اگر در میله‌ی اصلی مشکلی وجود داشته باشد جک به راحتی حرکت نمی کند و بالا و پایین رفتن آن با مشکل مواجه می‌شود که در این صورت هوا وارد روغن جک شده است که این موضوع هم دلیلی جز آب بندی نامناسب ندارد.
  • بنابراین می‌توان نتیجه گرفت با بهره گیری از لوازم و پکینگ های با کیفیت، بازدید دوره‌ای، تعویض به موقع روغن و لوازم میتوان از مشکلات به وجود آمده در رابطه با روغن ریزی جک هیدرولیک در کوتاه مدت جلوگیری کرد.

امیدوارم این مقاله برای شما دوست و همراه گرامی مفید بوده باشه
در صورت سوال در پایین سوال‌تون رو ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× گفتگو در واتس اپ