انتخاب بهترین روغن هیدرولیک در ایران

روغن هیدرولیک در جک هیدرولیک

روغن هیدرولیک سیال بسیار با ارزشی است که در انتقال توان در سیستم‌های هیدرولیکی نقش کلیدی‌ای رو بازی میکنه. این روغن چنین توانایی رو مدیون ویژگی غیر تراکمی بودن خود هست که سبب میشه فشار وارده را منتقل نماید. جک‌های پرقدرتی که ما امروزه میبینیم همگی از چنین سیستمی استفاده میکنند. این دستگاه‌ها انرژی هیدرولیکی یعنی انرژی روغن‌را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و کار بلند کردن اشیا را به بهترین نحو ممکن انجام میدهند.

البته در این میان باید اذعان نمود که انتقال قدرت تنها دلیل استفاده از روغن‌های هیدرولیک برای سیستم‌های هیدرولیکی نیست، روغن مناسب در شرایط استاندارد، نقش انتقال حرارت و روانکاری را نیز بازی میکنه، و از همه مهمتر به جلوگیری از خوردگی قطعات نیز کمک مینماید؛ اما قابل ذکر است نقش اصلی همان انتقال قدرت است که در حقیقت با کمک قانون پاسکال اجرا میشود.

یه روغن هیدرولیک عالی چه خصوصیاتی باید داشته باشه؟

همواره شاخص‌هایی وجود دارن که آگاهی از آنها به انتخاب درست روغن جک هیدرولیک کمک شایانی مینمایند.

ویسکوزیته یا چسبندگی روغن هیدرولیک:

  • این شاخص، درجه‌ی مشخصی داره به صورتی که اگر این ویسکوزیته بالا باشد، به کاهش برگشت جریان کمک کرده، در نتیجه بازده حجمی بهتر میشود؛ اگرچه در ویسکوزیته بالا میزان مکش کاهش می‌یابد.
  • همچنین در ارتباط با یک روغن خوب باید گفت؛ با تغییرات دمایی، حداقل تغییرات را در چسبندگی آن ایجاد میشود؛ لذا مقاومت در برابر تغییرات دمایی اهمیت بالایی دارد.

غیر تراکمی بودن:

غیر تراکمی بودن روغن که دلیل استفاده از آن برای سیستم‌های هیدرولیک در بالا ذکر شد؛ بنابراین هرچه تراکم پذیری کمتر باشد امتیاز مثبت حساب میشود.

خاصیت ضدسایشی:

روغن هیدرولیک در سیستمهایی که قطعات را خوردگی تهدید میکنه، استفاده میشود؛ استفاده از افزودنی‌هایی که سبب میشود روغن جک هیدرولیک بتواند به خوبی نقش ضد زنگ و ضد خوردگی را بازی کند، بنابراین استفاده از آن بسیار اساسی و الزامی است.

قابلیت فیلتراسیون:

همچنین روغنی که قابلیت فیلتراسیون بالایی داشته باشد، به دور کردن ذرات و آلاینده‌ها از سیستم کمک میکند.

خب مشخصات ذکر شده در قسمت بالا معیارهای انتخاب یک روغن هیدرولیک ایده آل است؛ اما بعد از استفاده، تعویض به موقع خود داستان دیگری دارد.

انتخاب روغن هیدرولیک برای جک هیدرولیک

چه زمانی باید روغن رو تعویض کنیم؟

منطقی هست که کیفیت روغن جک هیدرولیک بعد از گذر زمان تحت تاثیر کارکرد قرار بگیره و نوع روغن دچار تغییراتی در ظاهر و یا خواص شیمیایی میگردد که زمان تعویض را نشان میدهد.

به صورتی که در بازدیدهای دوره ای ممکن است

  • رنگ روغن را تیره و مات ببینید که در مقایسه با روغن استفاده نشده کاملا مشهود است
  • همچنین بوی نامطبوعی چون بوی سوختگی نیز ممکن است احساس شود
  • یا ممکن است ببینید روغن دارای چسبندگی زیادی شده است
  • و یا حتی آلودگی در آن مشاهده شود

در چنین مواقعی قبل از آسیب رسیدن به سیستم و لوازم جک مثل پکینگ‌ها، نسبت به تعویض روغن باید اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× گفتگو در واتس اپ