چگونه با ساعت اندیکاتور قطعات‌مون رو دور کنیم؟

یکی از حساس ترین بخش‌های ماشین‌کاری(فرزکاری، تراشکاری و هر فراِیند ماشینکاری دیگری)، تراز کردن قطعه کار توسط اپراتور می‌باشد. اگر قطعه کار شما به درستی ساعت نشده باشد، قطعه‌ای که ماشین‌کاری میکنید، اختلاف بسیار زیادی با نقشه یا قطعه اصلی پیدا خواهد کرد. در این مطلب از مجله پکیلون به آموزش دور کردن یا به بیان فنی کارها، ساعت کردن قطعه کار در سه نظام (یا چهار نظام) با استفاده از ساعت اندیکاتور خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

اهمیت دور کردن قطعه کار با ساعت اندیکاتور چیست؟

دور کردن قطعه تراشکاری و فرزکاری با ساعت اندیکاتور

 

تراز کردن قطعه کار از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر قصد ماشین‌کاری یک قطعه با دقت بالا داشته باشید، این اهمیت پررنگ تر می‌شود. زمانی که یک قطعه را به سه نظام (یا چهار نظام) می‌بندید، لازم است تا لنگی آن را بگیرید. برای اینکار عموما از ابزاری به نام ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری استفاده می‌شود.

آموزش ساعت کردن از پهلو یا سطح بیرونی قطعه

تراز کردن قطعه کار با ساعت اندیکاتور

ساعت اندیکاتور را روی میز کار فیکس کرده و نوک آن را به عرض قطعه کار (پهلو قطعه) بچسبانید. پس از آن با چرخاندن صفحه ساعت اندیکاتور، عدد عقربه را صفر نمایید. سپس قطعه کار را به آرامی بچرخانید و عدد عقربه ساعت اندیکاتور را بخوانید. اگر قطعه کار شما حول محور خود تراز نباشد، موقعیت عقربه با چرخاندن قطعه کار تغییر می‌کند. حال به آرامی به آن سمت قطعه کار که بیرون تر است (عدد ساعت اندیکاتور بیش از صفر است) ضربه بزنید. فراموش نکنید که پیش از ضربه زدن، فک سه نظام (یا چهار نظام) خود را کمی شل کنید تا قطعه کار بتواند حرکت کند. این کار را ادامه دهید تا عقربه ساعت اندیکاتور در حین چرخاندن قطعه کار ثابت شود.

توجه: اگر قطعه کار شما تراز نشد، ممکن است قطر بیرونی قطعه کار به دلیل فشار فک‌های سه نظام (یا چهار نظام) یا تراشکاری نادرست، نامتوازن شده باشد.

مطالب پیشنهادی:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید