6 سوال که پلی اورتان PU را بهتر معرفی میکند!

پلی اورتان اصطلاحی است که برای توصیف خانواده وسیعی از ترکیب های الاستومری که ویژگی‌ های لاستیک طبیعی؛ یعنی ویژگی های کش دار بودن و حالت الاستیکی را دارند، به کار می رود. پلی‌ اورتان یا پلی یورتان PU به طور خلاصه به عنوان ماده جامد ریخته‌گری شناخته می‌شود و جالب است بدانید این ماده می‌تواند به اندازه یک دستبند لاستیکی نرم یا مثل یک پلاستیک فشرده سخت باشد که تفاوت این سختی به هدف تولید کننده از کارایی این متریال بر میگردد. در این مقاله از سایت پکیلون Pakilon به چندین سوال مهم که ممکن است در مورد پلی اورتان به ابهام برخورید پاسخ دادیم.

آیا پلی اورتان نسبت به لاستیک مزیت ویژه‌ای دارد؟

مزایای بسیاری را می‌توان برای پلی اورتان PU نسبت به لاستیک یافت. بسته به فرمولاسیون، اورتان‌ها دارای ظرفیت تحمل بار بالاتر، مقاومت بیشتر در برابر پارگی، فشرده سازی بهتر، مقاومت در برابر سایش بیشتر، مقاوم در برابر گریس، روغن و ازن است و امکان طراحی منحصر به فردتری را فراهم می‌کند.

تفاوت لاستیک طبیعی و پلی یورتان PU چیست؟

لاستیک طبیعی از شیره درختانی (کائوچو) است که بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می‌شود. این شیره توسط ترکیب های کربن (دلیل سیاهی آن) و روغن‌های معدنی و پرکننده‌های مختلف تغییر می‌یابد. پلی‌اورتان کاملاً شیمیایی یا ساخته دست بشر است. از آنجا که لاستیک طبیعی یک محصول قابل تجزیه است، تحت تأثیر ازن قرار می‌گیرد و به مرور زمان پوسیده، خشک و تحلیل می‌رود، در حالی که میله گرد و ورق پلی یورتان PU به کار خود ادامه می‌دهد.

برای اطلاع از قیمت خرید ورق پلی یورتان PU و همچنین تغییر و نوسان قیمت میتوانید به صورت هفتگی به سایت پکیلون مراجعه کنید.

پلی اورتان‌ها چگونه رتبه بندی می‌شوند؟

اورتان‌ها بر اساس خواص فیزیکی‌ای که دارد میتواند دست کم در 20 دسته رتبه بندی می‌شوند. رایج ترین آن سختی است. سایر موارد که قابل چشم پوشی نیستند عبارتند از: مقاومت در برابر سایش، فشرده سازی، مقاومت کششی، مقاومت در برابر پارگی و غیره.

پلی اورتان ها چگونه شکل میگیرند؟

اکثر پیش ساخته ها و قطعات پایه‌های پلی اورتان از یک سیستم دو بخشی کست (cast) مایع ساخته می‌شوند. وقتی این دو با هم ترکیب می‌شوند، شروع به سخت شدن و تشکیل ماده‌ای جامد می‌کنند. نتیجه‌ی این ترکیب در قالب‌هایی قرار می‌گیرد که در هنگام شکل گیری در قالب به یک قطعه ی خاص یا به میله کرد، ورق ویا بوشن تبدیل می شود. روش‌های دیگر شامل تزریق گلوله‌های ذوب شده پلی یورتان است. این درست مانند قالب تزریق پلاستیک است که گلوله‌ها ذوب شده و از طریق یک سوراخ کوچک به داخل یک حفره قالب بسته منتقل می‌شوند.

آیا تفاوتی در رنگ‌های وجود دارد؟

خیر. در بیشتر موقع رنگ قطعه هیچ ارتباطی با سختی یا سایر مشخصات فیزیکی متریال ندارد. رنگدانه‌ای که برای رنگ آمیزی اجزای میلگرد و ورق پلی اورتان PU استفاده می‌شود محصولی شبیه خمیر است که به مقدار حدود 2-4% در ترکیب اصلی مخلوط می‌شود. شما انتخاب خود را بین رنگ‌های زرد عسلی، قرمز، قهوه ای و حتی سیاه دارید.

آیا همه پلی یورتان‌های موجود در بازار یکسان هستند؟

خیر چون هر تولید کننده ی میلگرد یا ورق پلی یورتان، ایده خود را در مورد بهترین روش طراحی و تولید دارد. قطعا کیفیت و سختی هر جنسی از یک شرکت با یک شرکت دیگر متفاوت است.

نوبت شماست: نوبت شماست که در مورد میلگرد و ورق و متریال پلی اورتان PU سوال بپرسید؛ هر آنچه که به ذهن تان میرسد در قسمت دیدگاه بپرسید و جواب بگیرید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید