معرفی 3 پلی آمید تقویت شده‌ برای شرایط ویژه

میلگرد و ورق‌های پلی آمید 6 ترموپلاستیک چند منظوره هستند که با خواص ضد اصطکاکی، برای کاربردهای ساختاری استفاده می‌شوند. از آن‌ها برای ساخت قطعاتی که در بارهای زیاد یا در سیستم‌های تریبولوژیکی کار می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند و با جایگزین شدن قطعات فولادی و فلزی در مهندسی مکانیک و ساخت، خود را مشهور کرده اند. پلی‌آمید 6 از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار است اما می‌توان با افزودن مواد تقویت کننده، خواص شان را نیز بالاتر برد. در این مقاله از سایت پکیلون به بررسی چند مورد از این مواد خواهیم پرداخت.

ورق و میلگرد پلی‌آمید 6 مقاوم شده از 30% الیاف شیشه

افزودن الیاف شیشه به میلگرد یا ورق پلی‌آمید 6 به طور قابل توجهی تمایز ایجاد می‌شود. با افزودن 30% الیاف شیشه به نایلون یا پلی آمید 6 میتوانیم مقاومت فشاری و استحکام بیشتری را نسبت به پلی‌آمید 6 استاندارد در درسترس داشته باشیم. الیاف شیشه به آن‌ها ثبات و استحکام می‌بخشد اما توجه داشته باشید خاصیت سایش بدون روانکاری را کاهش می‌دهند.
این نوع  پلی‌آمیدها تقریباً 200% مقاومت مکانیکی بهتری نسبت به پلی‌آمید 6 تقویت شنده دارند اما بسیار ساینده هستند و می‌توانند باعث ایجاد خراش بر روی سطوحی که به آن‌ها وصل هستند، شوند. الیاف شیشه در برخی موارد تمایل دارد که اثر سایشی مشخصی روی سطح مقابل یا جفت شده‌ی خود داشته باشد و به همین دلیل است که پلی‌آمید 6 تقویت شده از الیاف شیشه برای کاربردهای کشویی کمتر مناسب است.

میلگرد و ورق پلی آمید الیاف شیشه 30 درصد

پلی‌آمیدهای شیشه‌ای دارای ویژگی‌های کششی، فشاری و خمشی بهبود یافته نسبت به پلی‌آمید 6 استاندارد پر نشده هستند. پلی‌آمید 6 پر شده از 30% الیاف شیشه دارای درجه تحمل بار بالاتری هستند و در مواردی که به چقرمگی، سختی و پایداری بُعدی نیاز است، گزینه‌ی بسیار ارزشمندی قلمداد می شود.

پلی آمید 6 قدرت گرفته از 20% فیبر کربن

این کامپوزیت یک پلی آمید 6 تقویت شده با فیبر (الیاف) کربن 20% با مقاومت خمشی بالا و خواص کشویی خوب است که تقویت کننده فیبر آن باعث افزایش سفتی، مقاومت مکانیکی و قدرت خزش می‌شود.
پلی‌آمید 6 پر شده از کربن در مقایسه با پلی‌آمید 6 پر شده از الیاف شیشیه سایندگی کمتری دارد بنابراین از ویژگی‌های کشویی بهتری برخوردار است و همینطور دارای چگالی کمتر و درصد کمتری از پرکننده فیبر است.
پلی‌آمید 6 تقویت شده از 20% فیبر کربن بسیار با دوام، سفت و محکم و در برابر درجه حرارت بالا مقاوم است. در مقایسه با سایر کامپوزیت‌های ترموست، مقاومت در برابر دما، عملکرد مکانیکی و ثبات شیمیایی قابل توجهی را ارائه می‌دهد.

با افزودن الیاف کربن، رسانایی گرمای بسیار بالاتری حاصل می‌شود و اتلاف سریع گرمای اصطکاک حاصل نیز می‌تواند برای کاربردهای کشویی مفید باشد.

میلگرد و ورق پلی آمید کربن دار

پلی‌آمید 6 مقاوم شده از 20% فیبر کربن مقاومت سطحی مشخصی ندارد زیرا الیاف کربن اساساً برای تقویت انتخاب می‌شود نه برای فعالیت الکتریکی آن‌ها. این کامپوزیت‌ها با محتوای پر کننده زیاد بسیار شکننده می‌شوند، بنابراین میزان تقویت کننده‌ی 20% سازش و تعادل خوبی بین مقاومت و چقرمگی است.

میلگرد‌ و ورق پلی‌آمید 6 پر شده از روغن

میلگرد و ورق زرد پلی‌آمید روغنی PA 6G OIL (که با نام تجاری زلامید در بازار نیز معروف است)، یک پلاستیک مهندسی شده که میتوان آن را با ویژگی‌هایی شامل خواص کشویی عالی و خودروانکاری به خدمت گرفت.فرمولاسیون خاصی از روان‌کننده مایع که در حین ساخت محصور می‌شود، روانکاری واقعی در سطح را فراهم می‌کند. این ریخته‌گری پلی‌آمید 6 با روغنکاری داخلی همراه است. در طی فرایند تولید، روغن به طور کامل و یکنواخت در پلی‌آمید 6 پراکنده می‌شود و آن را به بخشی جدایی‌ناپذیر از ساختار ماده تبدیل می‌کند که حتی در سخت ترین شرایط کار نیز نمی‌تواند خشک شود، تخلیه شود ویا از بین برود.

روغن پرکننده‌ پلی‌آمید را تا 25% در فصل مشترک سطح کاهش می‌دهد و می‌تواند عمر طولانی‌تری نسبت به پلی‌آمید‌های پر نشده یا پر شده از مولیبدن داشته باشد. گرید استاندارد و طبیعی به رنگ زرد است، اما گریدی با رنگ طبیعی (سفید) نیز قابل تولید می باشد که میتوانید برای خرید میلگرد زلامید از سایت پکیلون اقدام کنید. میلگرد پلی‌آمید 6 روغنی متریالی است که به خوبی قابلیت ماشینکاری تراش CNC و سنگ‌زنی دقیق دارد.

میلگرد و ورق پلی آمید روغنی یا زلامید

بازه‌ی دمای سرویس طولانی مدت این میلگرد بین 40- درجه سانتیگراد تا 85 درجه سانتیگراد است و حداکثر دمای سرویس کوتاه مدت آن 160 درجه سانتیگراد است. کاربردهای معمول آن در زمینه‌های شامل: مهندسی مکانیک، صنعت بسته‌بندی و صنایع نوار نقاله، قطعات ماشین، بلبرینگ، بوش، چرخ دنده‌ها و غلتک‌ها است.

منابع

https://www.gteek.com/engineering-plastics/Polyamide-PA

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید